Viltrox TCL-X100VI Tele Conversion Lens for Fujifilm X100VI/ X100V/ X100F/ X100S/ X100
JPC
  jpc@jpckemang.com   021-7180487
Viltrox
Rp 3.400.000   Rp 3.310.000 Warranty: Garansi Resmi 1 Tahun
Promo :
  • Discount Rp 90.000
Periode :
Specification :
  • For Fujifilm X100VI / X100V / X100F / X100S / X100
  • Converts Lens to 50mm Equivalent
  • Magnification: 1.4x
  • Attaches to Front of Lens
  • Filter Size: 67mm
  • Included:
  • 1x Viltrox Tele Conversion Lens
  • 1x Front Cap
  • 1x Rear Cap
  • 1x Storage Bag
  • 1x User Manual
Ingin cicilan 0% ? Silahkan klik :
lazada.co.id tokopedia.com blibli.com shoope.co.id
TCL-X100VI Tele Conversion Lens
Extended for Closer Detail
The 1.4× tele conversion lens extends the focal length to 50mm equivalent, delivering greater subject isolation and background compression. When combined with Fujifilm’s in-camera digital teleconverter, the effective focal length can be extended up to 100mm — suitable for expressive portraits and telephoto framing.
Untouched Image Details
Native-Grade Auto Lens Recognition
Seamless Retro Design
Compact & Ready for On-the-Go
Item:
TCL-X100VI
Lens Elements:
5/4
Focal Length:
f=32.3mm (f=50 with X100 series lens)
Field Of View:
45°(diagonal)
Lens Size:
Φ69.2x45mm
Weight :
≈230g
Filter Size:
Φ67mm